Online rezervácia!
Všetky informácie o kúpeľných pobytoch, ako aj ich rezerváciu Vám veľmi radi poskytneme na telefónnom čísle alebo aj emailom.
Kúpele Nový Smokovec (1)
O kúpeľoch:
Kúpele Nový Smokovec patria k najznámejším klimatickým kúpeľom na Slovensku. Sú situované v centre Tatranského národného parku (TANAP), pod Slavkovským štítom, v nadmorskej výške 1018 m.n.m.
História:
Základy kúpeľníctva v oblasti Smokovcov položil už v roku 1797 gróf Csáky a nové moderné klimatické kúpele v samotnom Novom Smokovci otvoril v roku 1876 MUDr. Mikuláš Szontagh.
Nový Smokovec vznikol uprostred hustého smrekového lesa v nadmorskej výške 1010 m juhozápadne od Starého Smokovca. Založil ho dolnokubínsky rodák Mikuláš Szontagh (1843–1899), ktorý pred letnou sezónou 1873 nastúpil do funkcie kúpeľného lekára v Starom Smokovci. Absolvent lekárskej fakulty na viedenskej univerzite bol sklamaný z pomerov, aké tam vládli. Napriek dezilúziám zostal tri roky. Nezaháľal a aby zarobil a nadobudol skúsenosti, pracoval mimo letných sezón striedavo v niekoľkých prímorských i horských kúpeľoch Nemecka, Švajčiarsky, Francúzska, Talianska i balkánskych štátov, najmä však v Montane, Arose, Opatii a v novozaložených liečebniach tuberkulózy v severotalianskom Merane a vo švajčiarskom Davose. Jeho sen o vlastnom ústave vo Vysokých Tatrách na takej úrovni, akú mali tie v zahraničí, sa mu začal napĺňať v roku1875.Vtedy sa dohodol s veľkoslavkovskými urbárnikmi o prenájme lesa. Tí pochopili humánne úmysly mladého lekára a pozemok z rozlohou 20 jutár mu prenajali za symbolickú cenu bez časového obmedzenia. Okrem toho mu ponúkli zadarmo aj potrebné drevo na výstavbu sanatória. Neskôr mu výhodne predali aj ďalšie pozemky. V roku 1874 začali robotníci kopať základy prvej budovy Nového Smokovca. Veľkým prekvapením bol náhodný nalez striebornej mince z rokov panovania rímskeho cisára Marca Aurélia (161–180).To dalo k archeologickému prebádaniu lokality. Výsledkom bol objav metalurgického pracoviska, kde laténski hutníci tavili železnú rudu aj v čase, keď rímske vojská táborili v Podunajsku, v dolnom Pohroní a v Považí a prenikli až po Laugaricio – Trenčín. Archeológovia našli množstvo výtvarnej i neupravenej rudy , ,,koláče“ železa s grafitovými kokilami, do ktorých ho odlievali a na nákovu sformovaný kameň. To všetko jasne prezrádzalo dlhoročnú usilovnú prácu a rímske platidlo mohlo byť svedectvom obchodných kontaktov tatranských hutníkov s rímskymi légiami. Po obydliach sa na pracovisku nezanechali stopy. Nový Smokovec sa od začiatku formoval ako osada s liečebným poslaním.
Indikácie:
Podľa zákona sa môžu v kúpeľoch Nový Smokovec liečiť tieto indikácie:
Netuberkulózne choroby dýchacích ciest
Chronická bronchitída, sústavne odborne liečená, Iná zdĺhavá obštrukčná pľúcna choroba, Bronchiálna astma sústavne odborne liečená, Stavy po operáciách dolných dýchacích ciest a pľúc do 12 mesiacov po operácii, Hypertofické zápaly alebo atrofické zmeny HDC, sústavne odborne liečené, Alergické nádchy preukázané alergiologickým vyšetrením, sústavne odborne liečené, Stavy po operáciách horných dýchacích orgánov do 12 mesiacov po operácií, Pľúcne fibrózy, sústavne odborne liečené
Choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou
Stavy po operácii štítnej žľazy pre thyreotoxikózu do 12 mesiacov po operácii
Duševné choroby
Neurózy a iné nepsychotické reaktívne poruchy po intenzívnej systematickej psychiatrickej liečbe
Choroby z povolania
Liečba pracovníkov vystavených riziku ionizujúceho žiarenia po 10 rokoch expozície v II. alebo III. kategórií rizika žiarenia poľa predpisu pre pracoviská s rádioaktívnymi látkami a doliečovanie poškodení ionizujúcim žiarením v dôsledku prekročenia prípustných limitov, Pneumokonióza všetkých štádií s poruchou ventilačnej funkcie, Následky poškodenia dýchacích ciest leptavými parami, plynmi a dráždivými prachmi, Liečba pracovníkov pracujúcich v prostredí ionizujúceho žiarenia, v rudnom priemysle, uránovom priemysle, pri opravárenských prácach hlavného technologického zariadenia v kontrolovaných pásmach hlavného výrobného bloku a budovách pomocných prevádzok atómových elektrárni, ak práca trvá dlhšie ako 3 roky, Bronchiálna astma profesionálna.
Kontraindikácie pre kúpele Nový Smokovec: infekčné choroby, všetky choroby v akútnom štádiu, stavy po hlbokej trombóze, zhubné nádory, epilepsia, inkontinencia moča, nehojace sa kožné defekty, demencia, tehotenstvo.
Liečenie
Liečivé prvky tatranskej klímy sa vyznačujú:
- neobyčajnou čistotou vzduchu
- vysokými hodnotami slnečného svitu (ročný priemer 1817 hodín) a ultrafialového žiarenia
- zníženým atmosférickým tlakom (673 torrov)
- priemernou vlahou a presýtenosťou tatranského ovzdušia ozónom a voňavými silicami.
Výhodou Kúpeľov tiež je, že sa nachádzajú nad vrstvou prachovej a dymovej zóny, čím je daná vysoká čistota vzduchu takmer bez baktérii a alergénov.
Inhalácia
je vdychovanie aerosolovej hmloviny v danej koncentrácii vyrobenej generátormi aerosolov. Pri inhalácii ide takmer vždy o ovplyvnenie: zdurenej sliznice s častou a výraznou hyperemiou, nadmernej produkcie prevažne tuhého bronchiálneho sekrétu, spasmov hladkej prieduškovej svaloviny. V našom zariadení používame individuálnu inhaláciu aerosolov na báze minerálnych vôd s liečivými účinkami, prípadne v kombinácii s liečivami (mukolytika, broncholytika, ATB..) predpísaných lekárom pre daného pacienta s konkrétnym ochorením. Podľa veľkosti kvapôčok či tuhých aerosolu používame inhalácie pri ochoreniach horných alebo dolných ciest dýchacich.
Oxygenoterapia
vdychovanie kyslíka v mnohonásobne vyššej koncentrácii než vo vzduchu má široké indikácie spojené so stavmi vyčerpania a únavy. Indikácia oxygenoterapie stúpa s vekom, pretože pO2 s vekom fyziologicky klesá, čo spôsobuje zníženie rezerv staršieho organizmu pri rôznych záťažiach. Tu má svoje miesto regeneračná dlhodobá kyslíková liečba -oxygenoterapia. Súčasťou oxygenoterapie je aj potný režim – bylinkový čaj, vitamínový nápoj ev. minerálna voda.
Tatranská nosová sprcha
nosová sprcha – vyplachovanie nosa slaným roztokom – je šetrný spôsob odstránenia hlienu, prachu a iných cudzorodých častíc z nosovej oblasti. Pravidelné vyplachovanie pôsobí ako prevencia a zmierňuje priebeh zápalu prínosových dutín, zvyšuje odolnosť sliznice nosa proti bakteriálnym a vírusovým infekciám, odstraňuje z nosa prach a peľ a tak zmierňuje príznaky pri alergii, pomáha pri pocite nepríjemne suchého nosa a posilňuje prirodzené čistiace mechanizmy dýchacích ciest. Pri infekčnom zápale nosových a prínosových dutín je pred použitím potrebná konzultácia s lekárom.
Elektroliečba
Krátkovlnná diatermia, Diadynamické prúdy, Magnetoterapia, Ultrazvuk, 4 – komorový Hydrogavlan,
Svetloliečba
Biolampa, Solux
Teploliečba
Rašelinové obklady
Klasická masáž čiastočná
Je to sústava hmatov, ktoré vykonáva masér na tele chorého s liečebným eventuálne preventívnym zameraním. Miestny účinok masáže sa prejavuje v oblasti kože urýchleným odstraňovaním jej povrchových zrohovatených vrstiev, zvýšením sekrécie potných žliaz a normalizáciou napätia kože. Vplyvom masáže dochádza k vyprázdňovaniu povrchových žíl a lymfatických ciest, zvyšuje sa prekrvenie so všetkými účinkami. Zlepšuje sa prísun živín, kyslíku a ochranných látok a urýchľuje sa odstraňovanie škodlivín a látok spôsobujúcich únavu. Pôsobením uvedených účinkov zlepšuje sa svalová činnosť, znižuje bolestivosť a zlepšuje sa činnosť tkanív.
Individuálna skupinová telesná výchova
liečebná telesná výchova je liečebná metóda zameraná na rozvoj funkčnej adaptácie organizmu.Ordinuje ju lekár podľa veku pacienta a druhu ochorenia. Liečebný telocvik je u značnej časti pacientov jedinou účelnou liečbou a možno ňou dosiahnuť vynikajúce liečebné úspechy. Ide o účinok povzbudivý a tonizačný. Ovplyvňuje obehové a dýchacie funkcie, ale aj stabilitu vegetatívnej rovnováhy a zvyšovanie imunologických obranných reakcií. Priaznivo pôsobí na pohybový aparát, zvyšuje svalovú silu, vytrvalosť a zvýšenie rozsahu pohyblivosti kĺbov.
Suchý uhličitý kúpeľ
aplikuje sa ako celotelový alebo čiastočný (na končatiny). Telo pacienta (alebo iba končatiny) je uzatvorené do špeciálneho plastového vaku, do ktorého sa nafúkne oxid uhličitý, ktorého časť sa vstrebe resorpciou kožným povrchom. Médiom je 95 – 100% oxid uhličitý. V uzatvorenom priestore plastikového vaku dochádza aj k hromadeniu tepla, preto je oxid uhličitý zvlhčovaný aj potom.
Perličkový kúpeľ
je to masážny kúpeľ vo vode sýtenej stlačeným vzduchom. Na dne vane je umiestnený rošt, z ktorého prúdi vzduch do vody a vyvoláva jemnú masáž kože a podkožia. Mikromasážou dochádza k zlepšeniu prekrvenia a celkovej relaxácii. Po kúpeli nasleduje suchý zábal. Odporúča sa pri nespavosti, neurózach z vyčerpania, u žien v prechode.
Škótske streky
striedanie teplej (30 sekúnd) a studenej (5–10 sekúnd) vody na vzdialenosť niekoľko metrov. Niekoľkokrát sa proces opakuje a zakončí sa studenou vodou. Dosahuje sa masírovanie kože, ktoré sa prejaví zlepšenou cirkuláciou. Ovplyvňujú sa aj podkožné štruktúry a svaly.
Vírivý kúpeľ
Jemná masáž vo vírivom kúpeli prispieva k zlepšeniu prekrvenia končatín a uvoľňuje svalovú a kĺbovú stuhnutosť.
Ubytovanie:
Hotel Palace***
Hotel je postavený v roku 1955 a je hlavným hotelom Kúpeľov Nový Smokovec. Nachádza sa tu:
- centrálna recepcia
- zmenáreň
- kaviareň
- jedáleň a 2 salóniky
- zimná záhrada
- doplnkové služby: stolný tenis, biliard, elektronické šípky
- knižnica
Hotel Palace Grand***+
Ubytovanie v depandance Palace Grand***+ je pokojné a tiché, ideálne na trávenie dovolenky pre hostí preferujúcich samostatnosť.
Ponúkané služby:
- LCD obrazovky
- káblové pripojenie na internet zdarma
- minibary
- parkovisko
Hotel Branisko
Hostia ubytovaní v hoteli Branisko majú úžasnú možnosť okúsiť vyše 130-ročnú atmosféru chodieb a priestorov tohto hotela. Neopakovateľným zážitkom je slnenie na južných balkónoch s vržďaním drevenej podlahy pod nohami.. Hotel je centrom balneoterapiecelých Kúpeľov – podávajú sa tu všetky procedúry a nachádza sa tu i wellness centrum. Stravovanie je zabezpečené v hoteli Palace (150 m).